Kończy się sierpień. Tradycyjnie siadam do wpisu, w którego tytule zmieniam co roku tylko datę. W tym momencie uświadamiam sobie, że zeszłoroczny wpis wyznaczył trend. Korzystając z tego, że twórcy podcastów równolegle prowadzą blogi ze spisem odcinków, wypełniłem takimi propozycjami taki wpis. Zdałem sobie sprawę, że w tym roku nawet taka przenośnia może się nie udać.

Nie będę przedłużał, by wytłumaczyć co się stało z blogowymi propozycjami. Uznajmy, że ta baza jest chwilowo w budowie, a tymczasem zapraszam Cię do świetnych audio inspiracji.

Drzazgi Świata

Drzazgi Świata – miałem dobre przeczucie rok temu, że będzie to dobra audycja. Kamila Kielar nie puszcza słów na wiatr w słowach końcowych każdego odcinka. Tematy, które porusza prowadząca wydają się być niszowe nawet w tej części internetu. Jestem przekonany, że kolejne odcinki będą dobrze zainwestowanym czasem.

Drzazgi Świata zawierają w nazwie swoją jedyną wadę. Trudno pozostać obojętnym po przesłuchaniu danego odcinka. Jednocześnie wiara we własną sprawczość może być już dość słaba u wielu z nas. Jak to jednak mówią ”Ziarnko do ziarnka…”

drzazgiswiata.pl
drzazgiswiata.pl

Brzmienie Świata z lotu Drozda

Brzmienie Świata z lotu Drozda – to oczywiście podcast prowadzony przez Pawła Drozda. Jest to kontynuacja kultowej audycji z Programu Trzeciego Polskiego Radia – Świat z Lotu Drozda. Muszę przyznać, że wystąpienie w tej audycji było naszym małym marzeniem w związku z rowerową wyprawą przez Andy. Wierzymy w moc audio i to byłaby świetna pamiątka. No trudno, “Trójki” jaką pamiętam już nie ma.

Mamy za to podcast i… nic nie straciliśmy. Paweł Drozd jest profesjonalistą. Zabrał zabawki, ogłosił tytuł i kontynuuje autorską audycję. Co tydzień w uszach pojawia się kolejny odcinek. Czasem mam ochotę przygotować swój termos i popijać herbatę wspólnie z bohaterami.

podcasts.apple.com - Brzmienie Świata z lotu Drozda
podcasts.apple.com – Brzmienie Świata z lotu Drozda

Dobra podróż

Dobra podróż – podcast prowadzony przez Kasię Jadaluk i Kubę Rybickiego. Dobra podróż… a to może być zła? No niestety może. Między innymi tego dowiecie się z tego podcastu, ale też zdobędziecie wiedzę jak swoje podróżowanie ulepszyć. Znajdziesz też kilka inspiracji przed planowaniem kolejnego wyjazdu po Polsce, Europie i Świecie.

Spektrum tematów jest szerokie, ale podcast pojawia się bardzo regularnie, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Sam musisz sprawdzić czym jest według autorów jest dobra podróż i czy zgadzasz się z tą opinią.

dobrapodroz.pl
dobrapodroz.pl

Raport o stanie świata

Raport o stanie świata – podcast, a szkoda… – Ale jak to? – zapytasz. Uważam, że audycja takiego formatu, powinna być częścią misji mediów publicznych. Po prostu tak uważam. Nie krytykuję formy podcastu i nie krytykuję formatu audycji. Pan Dariusz Rosiak z ekipą “na swoim” rozwinęli skrzydła i nie zwalniają tempa. Pomyśleć, że mogliśmy to stracić. Wszyscy pamiętamy jak było…

Ta audycja w środowisku podcastingu jest marką sama w sobie i nie czuję się kompetentny by napisać coś więcej. Po prostu słuchaj.

raportostanieswiata.pl
raportostanieswiata.pl

Dział Zagraniczny

Dział Zagraniczny – podcast Macieja Okraszewskiego. Bardzo lubimy tematy poruszane przez autora i jego gości. Jest znikoma szansa, że nawet szczątki tych informacji pojawią się w głównych mediach. W końcu “Polskiego czytelnika to nie interesuje” jak brzmi motto autora.

Szczególnie bliski jest nam duży zbiór tematów z Ameryki Łacińskiej. Pozytywnym zaskoczeniem była seria odcinków solowych, w których autor po kolei tłumaczył daną historię pokazując bardzo szeroki kontekst. Zastanawiałem się wtedy kiedy on zdążył to wszystko zobaczyć i przeczytać.

dzialzagraniczny.pl
dzialzagraniczny.pl

Epilog

W tym roku były tylko podcasty, ale mam nadzieję, że za rok listę uzupełnię ją o ciekawe blogi. Pierwsze jaskółki są na horyzoncie. Bardzo lubię audio, wideo znacznie mniej, ale poczytać też czasem warto. A jak przeczytam to i coś napisać jest większa ochota…

Autor

Na początku 2018 roku wypalił dziurę w ostatniej flanelowej koszuli. Stwierdził, że to dobry moment by na chwilę przerwać pracę programisty i spróbować innych pasji. Teraz jako podróżnik rowerowy, fotograf i blogger, chce nadać wartość każdemu z tych słów.

Napisz komentarz