Patrzę na datę przy tytule tego wpisu i czuję satysfakcję. Nie jesteśmy rekinem polskiej blogosfery, ale nie taki był cel podczas rejestrowania domeny kilka lat temu. Notes naszych wspomnień, a mamy nadzieję Waszych inspiracji, spuchł sporo przez ostatnie dwa lata. Cieszymy się, że dziennik naszej wyprawy tak obficie zapisał strony tego bloga, a Ty z nami byłeś podczas tej przygody.

Przygoda nadal trwa i chcemy pokazać naszą wyprawę jeszcze z wielu perspektyw. Daj nam szansę, by za rok znów cieszyć się z tego mini święta. Jeśli możesz to skomentuj, polajkuj, udostępnij lub jakkolwiek daj nam znać, że warto blogować. Dzięki 😉

A teraz przejdźmy już do naszych nominacji na ten rok.

Dział Zagraniczny

Dział Zagraniczny – Maciej Okraszewski wystartował z blogiem o tej nazwie, ale my dołączyliśmy gdy znaleźliśmy go jako tytuł podcastu. Już nie pamiętam jak to się stało, że znaleźliśmy tą audycję. Kiedy zaczęliśmy słuchać, nie umieliśmy przestać. Maciej rozwalił system, dał to czego potrzebujemy.

dzialzagraniczny.pl
dzialzagraniczny.pl

Seria Reportaż w Wydawnictwie Czarne to moje okno na zrozumienie świata. Często przez te książki staram się zrozumieć kraj, kulturę lub zjawisko, a jednocześnie spędzam przyjemnie czas ciesząc się odbiorem dobrego pióra. Dział Zagraniczny dał mi podobne doświadczenie w formie audycji radiowej. Świetny warsztat dziennikarski, ciekawe tematy i goście oraz dobrze zmontowany materiał.

W naszych odtwarzaczach ta audycja zawsze jest konsumowana na bieżąco, nie mamy zaległości. Ciebie również zachęcamy do zapoznania się ze stroną. Chyba, że zgadzasz się z mottem Macieja – „Polskiego czytelnika to nie interesuje”.

Raport O Stanie Świata

Raport O Stanie Świata – kiedyś to była jedna z naszych ulubionych audycji radiowych. Kiedyś włączenie radia w weekend było przyjemnością. Kiedyś istniał jeszcze Program Trzeci Polskiego Radia. Wyrzucenie Dariusza Rosiaka było jedną z największych ran zadanych Trójce. Pokolenie nastawione na internetowe media otrzymało tym samym jeden z największych prezentów bieżącego roku.

Dariusz Rosiak, Agata Kasprolewicz i Kris Wawrzak oparli się o społeczność patronów i szybko przywrócili audycję, a słuchacze dostali jeszcze więcej niż się spodziewali. W każdą sobotę można słuchać nowego wydania, które jest sporo dłuższe niż jego radiowy odpowiednik. To jest najważniejszy magazyn z aktualnymi informacjami ze Świata. W środy pojawił się nowy format na jeden aktualny temat. Funkcjonuje blog i newsletter. Powiększa się społeczność. Chyba mało kto pamięta jak było kiedyś.

raportostanieswiata.pl
raportostanieswiata.pl

Początkowo bałem się, że trudniej będzie o dostęp do ekspertów z różnych dziedzin. Myślałem, że Polskie Radio nie podzieli się swoimi kontaktami w różnych częściach globu. Nie ma z tym problemu. Nawet jest ciekawiej. Kiedyś tematy wokół Izraela, Egiptu i Bliskiego Wschodu były zawsze obsadzone przez byłego ambasadora. Pamiętam bardzo ciekawe dyskusje z tym Panem kilka lat temu, ale ostatnio bardzo odpływał i “zabijał” każdy temat. Cieszę się ze zmiany.

Do pewnego momentu Agata Kasprolewicz równolegle prowadziła własną audycję – Radio Atropocenu. Na razie nie ma kolejnych odcinków. Pewnie wymieniona audycja zabiera większość uwagi.

Drzazgi Świata

Drzazgi Świata – kolejny podcast. Też tak pomyślałem kiedy Kamila Kielar zapowiedziała nową audycję w internecie. Wydawało mi się, że podróżnicy i blogerzy odkryli nagle znane już przestrzenie. Część porzuciła terminale lotnicze, by nas przekonać jak piękna jest Polska. Inni odkryli treści audio i video, na które wcześniej nie mieli czasu.

drzazgiswiata.pl
drzazgiswiata.pl

Na szczęście Kamila Kielar jak nazwała podcast tak zrobiła. Porusza tematy trudne w ciekawy sposób. Nie każdemu mogą te treści się spodobać, bo autorka nie wpisuje w trend naszkicowany w przewodnikach Lonely Planet. Charakterystyczny głos Kamili i ciekawi goście dobrze wróżą na przyszłość. Posłuchamy zobaczymy.

Highlux Photography

We wpisie z 2018 roku wspominaliśmy o blogu Pikes on Bikes. Jeśli zrobiły na Tobie wrażenie sylwetki Harriet i Neil Pike, to na pewno polubisz Hana Black i Mark’a Watson’a. Para ruszyła z Alaski do Patagonii w nowym stylu bikepacking robiąc wszystkie trudne drogi, na które mieli ochotę. W samym tylko Peru spędzili prawie rok! W momencie wybuchu paniki związanej z COVID-19 byli gdzieś w Chile. Szkoda, że nie udało im się ukończyć tej wyprawy.

highlux.co.nz
highlux.co.nz

Highlux Photography to strona prowadzona przez Mark’a i w jej ramach para prowadziła szczegółową relację z podróży. Bardzo podobał nam się ich model podróżowania. Najpierw targali sie na najwyższe przełęcze, a potem zjeżdżali do miasta i odpoczywali dobrych kilka dni zanim wygrzebali się z zebranego materiału, a wszystkie informacje trafiły na bloga.
Ich praca była konsumowana na bieżąco przez podróżujących przez Amerykę Południową rowerzystów. Wiele razy słyszeliśmy od spotkanych sakwiarzy adres tej strony. Zamiast opisywać szczegóły przejechanej trasy padało „Jechałem tak jak napisali Highlux”. To chyba najlepsza rekomendacja.

Along Dusty Roads

Kilka miesięcy przed wyjazdem do Ameryki Południowej kupiliśmy kilka przewodników Lonely Planet w wersji elektronicznej. Już słyszę w oddali głośne buczenie uświadomionych podróżników, którzy uważają tą serię za wielkie zło. Kto nie czytał Lonely Planet niech pierwszy napisze komentarz!

alongdustyroads.com
alongdustyroads.com

Zanim pomyślisz o zakupie przewodnika, zajrzyj na blog Emily i Andrew. My często zaglądaliśmy gdy zbliżaliśmy się do miasta. To nowoczesny blog backpakersko-lifestylowy. Choć my średnio wyglądalibyśmy w konwencji tej publikacji to z radością znajdowaliśmy tam informacje, z które pomagały nam w dużym mieście jakim jest Quito, lub w innych miasteczkach z turystycznych szlaków.

Opisy na Along Dusty Roads były o tyle ciekawe, że często autorzy weryfikowali dane miejsce kolejny raz po wielu miesiącach. Swoje spostrzeżenia umieszczali w zaktualizowanej wersji artykułu. Takie uwagi mogą być dla Ciebie cenne, jeśli kiedykolwiek zapragniesz z nich skorzystać.

Epilog

To nasze pięć propozycji przygotowanych na ten rok. Z naszej strony dziękujemy za wszelkie sygnały, które pozwoliły nam pisać i publikować do tego momentu. Zaglądajcie do nas dalej. Za rok znów świętujemy 😉

Autor

Na początku 2018 roku wypalił dziurę w ostatniej flanelowej koszuli. Stwierdził, że to dobry moment by na chwilę przerwać pracę programisty i spróbować innych pasji. Teraz jako podróżnik rowerowy, fotograf i blogger, chce nadać wartość każdemu z tych słów.

Napisz komentarz