W ostatnim roku trochę się u nas zmieniły potrzeby, zainteresowania i możliwości dotyczące podróżowania. Nic zaskakującego i nic co wymagałoby większego odnotowania. Niemniej jednak zauważyłem, że bardzo często zacząłem patrzeć w inną część internetu. Zapraszam was w tym roku na mocno rowerową propozycję, ale nie zostawię was bez ściśle podróżniczej inspiracji. W nawiązaniu do słynnej filmowej serii – będzie fast&slow.
Rezerwat Przyrody
Rezerwat Przygody – to multi przedsięwzięcie prowadzone przez Piotra Wierzbowskiego. Mamy więc blog, podcast, kanał Youtube, organizację dwóch gravelowych wyścigów ultra i ustawek rowerowych na pomorzu. No po prostu rowerowa orkiestra. W ramach przygotowań do startu w pierwszych wyścigach ultra słuchałem bieżących i archiwalnych odcinków podcastu, a także przygotowywałem się na podstawie artykułów dostępnych na blogu. Jeśli kiedyś poczujesz, że chciałbyś się coś więcej dowiedzieć od osobach, których nazwiska padają w światku rowerowym, to być może Piotr już z nimi rozmawiał.
Być może tak jak ja, będziesz zainteresowany jak wygląda to cale ultra. Może będziesz chciał zrozumieć i podyskutować o zasadzie samowystarczalności. Może będziesz chcieć wybrać wyścig dopasowany do twojego kalendarza. Ten blog to dobre miejsce by zagospodarować wszystkie te potrzeby.

Mamba on bike
Mamba on bike – w niektórych kręgach znana też jako Dorota Juranek. Zapewne jedna z postaci, która stoi za sukcesem rozpropagowania czarnego Śląska jako gravelowego polskiego raju. A może tylko my tak uważamy? To może chcesz się zmierzyć na zasięgi?
Wracając do bloga. Na treści Mamby trafiłem szukając gravelowych tras po okolicy Katowic i bardzo się ucieszyłem, że można złapać tyle inspiracji na temat moich okolic, a jeśli akurat nie wyobrażasz sobie dlaczego na gravel miałbyś pojechać pomiędzy kominy i nie uwierzysz ile tu mamy lasów… Wtedy na blogu znajdziesz trasy z innych zakątków Polski oraz z Czech i części Europy. Warto też zajrzeć na kanał Youtube po relacje z wyścigów i inne inspiracje.

ETNH
ETNH, czyli o ile dobrze pamiętam Epic Trails, No Hugs. Idealna nazwa by się trzy razy pomylić kiedy starasz się komuś polecić adres lub wpisać ten skrót w wyszukiwarkę Facebooka. Dla mnie jednak najważniejsze, że to kolejna pozycja promująca czarne gravelowe złoto w mojej okolicy.
ETNH jest źródłem inspiracji, w bardzo szerokim spektrum gravelowego światka. Organizują lokalną ustawkę startującą co tydzień w Katowicach, bywają na wyścigach w całej Polsce, testują najdroższe rowery, by na koniec urwać się na kilka zagranicznych projektów w roku. Na przykład żeglowanie jachtem wzdłuż wybrzeża Islandii, by robić desant rowerowy na kolejne trasy. Tylko w taki sposób można sprawdzić czy wulkaniczny żwir jest lepszy od tego na na hałdzie. Pewnie nie, ale rozmach jest.

Strava
No trochę, żart. Polecam jednak założyć konto na Stravie jeśli nie masz awersji do wszelkiego rodzaju usług chmurowych z funkcją społeczności. Zacząć obserwować kilka, kilkanaście osób, które jeżdżą aktywnie w Twoim regionie i odpowiadają stylem jazdy. Zawsze przyjemniej przejechać taką trasę i zobaczyć coś nowego niż zostać poprowadzonym najkrótszym asfaltowym wariantem.
Mały podcast z drogi
Mały podcast z drogi – już po nazwie wiemy że podcast, prowadzi Wojciech Ganczarek. Podróżnik, bloger, pisarz, filmowiec i podcaster, spędził dziesięć lat w podróży przez Amerykę Południową. Ale, że jak, czołgał się? No właśnie nie, podróżował… Poświęcił kawałek życia by starać się zrozumieć choć kilka tematów w Ameryce Południowej. Przy jego podróży, wszystkie inne są jak przejazd ekspresem.
W ostatnim podcaście, który tutaj polecam (Wojtek ma trzy cykle na koncie), autor opisuje ostatni etap tej dziesięcioletniej podróży przez Argentynę. Jedzie chronologicznie, według dziennika. Na tej kanwie dowiadujemy się o problemach i radościach argentyńskiej prowincji i całego kraju. Moim zadaniem jest to unikatowy materiał, ponieważ nikt nie schodzi tak blisko ludzi na tak długo. Mnie bardzo podobały się szczegóły, opisy wiosek i ludzi. Mocno to korelowało z naszą zaledwie dwuletnią podróżą. Trochę się tak czułem jakbym był w tych miejscach, choć oczywiście nie we wszystkich byliśmy.
Właśnie ukazał się ostani odcinek w tym cyklu, ale polecam słuchać podcastu chronologicznie od pierwszego. Wojtek zapowiada, że jesienią ukaże się kolejny podcast.

Dział zagraniczny
Dział zagraniczny – podcast Macieja Okraszewskiego jest stała pozycją w naszym tygodniowym planie. Polecaliśmy go tutaj już co najmniej raz i wierzę, że to jedna z tych audycji, która się nie znudzi. Maciej stara się by tematy były dobre do przesłuchania nawet za kilka miesięcy. Choć często temat audycji jest inspirowany aktualnym wydarzeniem w danym kraju, to jednak odcinek ma bardzo szeroki kontekst i patrzy na temat z szerokiej perspektywy. Spokojnie możesz słuchać całej kolekcji wstecz lub zgodnie z kolejnością sugerowaną przez autora.

Epilog
Uff udało się, mamy to! Jest kolejny wpis w jednym nieprzerwanym cyklu na tym blogu. Jeśli masz jakieś swoje propozycję, z które chciałbyś nam polecić. Prosimy o jedno dwa zdania uzasadnienia dlaczego warto. Dzięki, kolejne święto blogosfery za rok 😉